Ne çektin be Köprübaşı

Kadirli’nin yüzü denilebilecek bir konum ve öneme sahip olan Köprübaşı’nı hepimiz biliyoruz. Eskisini de bilirdik orası ayrı. Her gelen siyasi irade burası ile oynadı. Kimisi kocaman bir kavşak olarak yaptı, kimisi daralttı. Hep üzerinde oynandı. Bayrak dikildi, çiçek ekildi. Etrafı çevrildi. Ama Köprübaşı rahat modern bir hale gelemedi. Hep sorun hep sorun olarak günümüze kadar geldi. Gerçi son dönemlerde bir nebze de olsa rahatlama var. Sağa sola karşılıklı dönüş yolları biraz rahatlattı. Ama hala görüyoruz ki yeterli rahatlık yok ve Karayolları yine kazımış yolları. Her ne kadar dağın fare doğurmayacağı belli olsa da yapılan hizmet hizmettir diyerek bekleyelim. Gerçi öncekinden daha kötü bir yol olarak ortaya çıkmayacağının da garantisi yok. Bu seferde tüyü bitmemiş yetim hakkı oluyor işte. Peki ne yapılabilir?

Benim şahsi görüşüm kesinlikle alt-üst geçit. Adana – Andırın istikametine üstten, Şehir merkezi- Osmaniye istikametine alttan geçişli bir yol 30 yıl çözer orasının sorununu. Peki çok mu zordur orasını yapmak. Elbette değil. Hatta çok basit. alan geniş. Üst geçit Osmaniye Kadirli merkez yolunu yazıyorum çünkü bülbül deresi var lokantanın altında. Ama kızılay işhanı ile karşıdaki dükkanı az biraz istimlak etmek lazım. Zira alan geniş olsa da yolun geliş açısına göre buraların da yol güzergahına alınıp değerlendirilmesi gerekiyor. Gerçi belediyede mimarlar mühendisler vardır. İşin teknik kısmını daha iyi bilen. Olur veya olamaz diyebilecek. Ben kendi şahsi fikrimi söylüyorum. Onlara göre belki de olması imkansız.

Sadece şu var. Ankara BB haftada bir alt üst geçit yapıyor. Kadirli de yapsın yapsın 1 ayda yapsın. Olmadı 1 yılda yapsın. Ama bu sorunu artık aşsın. Bitsin Köprübaşı’nın çilesi.

This article was written by cuhadar

Bir Cevap Yazın