Kadirli Adana yolu

Kadirli’li olupta bu yolu bilmeyen kişi sayısı çok azdır. Hemen herkes bu yoldan bir veya birkaç kez geçmiştir. Çoğunlukla Aydınlar Köyü tarafından giderken insan hızlı ise virajı alırken küçükte olsa bir iç çekilmesi yaşar. Sanki virajı dönemeyecek gibi hissedilir bir an. Sonrasında yol bir nebzede olsa yapıldı ama o köyün girişinden Kozan Ceyhan yol sapağına kadar ne hikmettir bilinmez bir sıkıntı var. O yol düz olduğundan mıdır yoksa güneşin gözü almasından mıdır bilmiyorum sık sık trafik kazaları yaşanır. Sadece güneşin gözü alması da denemez aslında. Çünkü akşam vakti Adana tarafına giderken güneş gelebilir göze ama dönüşte yoktur. Oysa kazalar her zaman olabilmektedir.

Her yıl onlarca kazanın olup bu kadar sahipsiz bir yol var mıdır bilmiyorum. Yıllardır boş. Ne bir bakan, ne bir vekil durumla ilgilenmedi. Olan onca insanın canına oldu. Malına oldu. Sağlığına oldu.

2018 yılı içerisinde tam olarak hatırlamasam da bir çok kaza oldu Kadirli Çıkışından itibaren Kozan tarafına ve Mercimek-Ceyhan güzergahında. Ben diyeyim 10 siz deyin 20.

Peki nedir bunun çözümü. Yok mu? İlla ki vardır. Mühendisler, mimarlar, kadastro mühendisleri bir çözüm bulacaktır. Olmadı yolun göz almayacak şekilde asfalt olması, kaymaya elverişli virajların eritilmesi, sürücüleri uzun ve düz yolda kaza yapmasını önleyecek ek tedbirler olması gerekebilir. Bunu artık devlet düşünecek. Onlarca can gitti bu yolda. Yazık değil mi ailelere. Çocuklarına. Kaza yapan kişilere.

Hatta bir ara bu yol bazı yerel gazetelerde ölüm yolu olarak manşetlere çıktı. ama ilgilenen kim ki.

Umarız bu soruna bir an önce üst düzey yetkililer el atar da bu sıkıntılı yola çözüm bulurlar.

This article was written by cuhadar

Leave a Reply